GündemHaberNasıl Yapılır?

Verilerinizi Şifreleyerek Korumayı Öğrenin!

Çevrimiçi olunan andan itibaren internete kişisel veri ve bilgileri kasıtlı ya da kasıtsız olarak bırakmaya başlıyoruz. Verinin petrolden daha değerli olduğu günümüzde çevrimiçi kişisel veri ve bilgileri korumak için verileri şifreleyerek korumak bir zorunluluk haline geldi.

İnternet Bağlantınızı Şifrelemek İçin VPN
Bilgisayardan internete bağlanıldığında bir web siteye bağlanılması için bütün veriler küresel internette veri paketlerine bölünerek seyahat ediyor. Bu veri paketlerinin hepsinde bilgisayarın internet protokol (IP) adresini ve kullanılan protokol bilgisini içeriyor.

VPN kullanıldığında bu veri paketleri başka bir veri paketinin içine yerleştiriliyor ve güvenliği sağlamak adına hepsi kriptografi algoritmaları ile şifreleniyor.

VPN ile IP adresinizi gizleyebilir ve güvende tutabilirsiniz. Aynı zamanda, internet üzerinde seyahat eden veri paketlerinizi üçüncü partilerden koruyabilirsiniz.

Veri paketlerinizi kimler görebilir?

  • Wi-Fi yönlendiricisi/operatörü.
  • İnternet Servis Sağlayıcısı.
  • İnternet Servis Sağlayıcısı ve sunucunun internet servis sağlayıcısı arasındaki aktörler.
  • Sunucunun internet servis sağlayıcısı.

VPN kullandığınızda verileriniz tünelleme, şifreleme ve kimliği doğrulanmış bağlantı özellikleriyle güvende ve gizli olur.

HTTPS Kullanan Web Siteleri Ziyaret Edin
HTTPS (Hipermetin Transfer Protokol Güvenliği) kullanan web siteler tarayıcınız ve giriş yaptığınız web site arasındaki verilerin hepsini şifreler. Bu web sitelerdeki bağlantınız man-in-the-middle (ortadaki adam) saldırılarından da korunur. HTTPS kullanmayan web sitelerde ise verileriniz birçok üçüncü parti tarafından görülebilir.

E-postalarınızı Şifreleyin
E-postalarınızı şifreleyerek güvenilir olmayan ağlarda yani internette seyahat eden e-posta içeriklerinizi güvende tutabilirsiniz.

  • ProtonMail: ProtonMail 2013 yılında geliştirilen en güvenilir e-posta sağlayıcılarından biri. Yüzde yüz açık kaynak koda sahip olan ProtonMail bütün e-postaları uçtan uca şifreliyor, kimlik doğrulaması gerçekleştiriyor ve kendini sonradan silebilen mesajlara yer veriyor.
  • CounterMail: E-postalarınızı şifrelemek için CounterMail’den de yararlanabilirsiniz. CounterMail mesajları korumak için 4 binden fazla şifreleme anahtarını OpenPGP ile birlikte kullanıyor. Bir haftalık deneme sonrası aylık bir ücreti mevcut.

En İyi Şifrelemeyi Sağlayan Mesajlaşma Uygulamaları
Şifreleme olmadan kullanılan mesajlaşma uygulamalarında mesajlar uygulama sağlayıcısı şirket ve üçüncü partiler tarafından okunabilir. Uçtan uca şifreleme sağlayan mesajlaşmada sadece gönderici ve alıcı mesajların şifresini açarak okuyabilir.

  • iMessage: iMessage sadece Apple ürünlerde mevcut olan bir mesajlaşma hizmeti olsa da iMessage kullanıcılarının mesajları uçtan uca şifrelenir. iMessage’da karşılaşılabilecek tek problem mesajların iCloud’a yedeklenmesi seçeneği olabilir. iCloud’da şifrelenen mesajların anahtarları Apple tarafından kontrol edilmektedir.
  • Viber: Viber’in kullanıcı sayısı 2016 itibariyle 800 milyonu geçmiştir. Viber bütün platformlarda uçtan uca şifreleme sağlamaktadır. Viber mesajların güvenilirliğine göre onları renklendirmektedir. Gri şifreli konuşma, yeşil güvenilir bir kişi ile şifreli iletişim anlamına gelirken kırmızı bir kimlik doğrulama problemi olduğunu göstermektedir.
  • Signal: Signal özellikle bilişim teknolojisi sektör çalışanları arasında popülerdir. Signal sadece mesajları değil sesli aramaları ve görüntülü aramaları da uçtan uca şifrelemektedir. Signal, Edward Snowden tarafından da kullanılan bir mesajlaşma servisidir. Signal’da iki kişi arasındaki iletişimin gizli olduğunu doğrulamak için her Signal iletişimine eşsiz bir cihaz güvenlik numarası atanır.

WhatsApp da uçtan uca şifreleme sağlamaktadır fakat Facebook’un WhatsApp üzerinden verileri topladığına dair şüpheler mevcuttur.

Bir siber güvenlik şirketi olan ExpressVPN, güvenli iletişim için Signal kullanılmasını öneriyor. WhatsApp birçok kişi tarafından kullanılıyor olabilir fakat özellikle Facebook’un Cambridge Analytica ile olan skandalının ortaya çıkmasından sonra WhatsApp’daki verilerin güvende olup olmadığı bir muamma.

E-postalarınızı, mesajlarınızı, internet bağlantınızı çeşitli araçlarla şifreleyerek verilerinizin siber saldırganlar tarafından ele geçirilmesini engelleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı